Dźwignia finansowa

Wiele niedoświadczonych jeszcze osób słyszało o urokach dźwigni. Nie do końca rozumieją oni jednak zasadę jej działania. Dlaczego bowiem mogą handlować 100-krotnie większą ilością gotówki niż ta faktycznie przez nich posiadana? Wszak nikt na rynku nie jest przysłowiowym dobrym samarytaninem - tutaj liczy się jedynie zysk.

Na początek postaram się wyjaśnić czym w ogóle jest dźwignia. To instrument finansowy który w ekonomii ma kilka znaczeń. Nas będzie interesować definicja związana z giełdą walutową. Najprościej można przedstawić ją w następujący sposób:

To instrument dzięki któremu inwestor ma możliwość zakupu kontraktu CFD o wartości będącej wynikiem przemnożenia posiadanego kapitału przez wielkość dźwigni. Jeśli więc ma do dyspozycji 1000USD a dźwignia wynosi 1:200, będzie mógł zakupić inną walutę za kwotę 200 000USD.

Mam nadzieję że wyjaśnia to wszelkie wątpliwości. Większość z czytelników może jednak zadać sobie pytanie skąd nadmiarowa gotówka? Już wyjaśniam. Dodawana jest ona przez samą platformę na której gramy. Oczywiście tylko na czas trwania inwestycji. Brokerowi zależy na tym tak samo mocno jak samemu graczowi. Z jednej strony bowiem sam inwestor obracając większą kwotą, zarobić może dużo więcej z drugiej zaś: broker pobiera wyższą prowizję. Na szczęście nie musicie się tutaj obawiać niczego złego: prowizja jest pobierana z każdego zainwestowanego dolara. Jeśli więc zagramy jednym lotem (100 000 jednostek), prowizja może wynieść np: 100 pipsów (o pipsach kolejnym razem), zysk będzie zaś wielkości 2000 pipsów.

Jeśli jednak nie uwzględnić dźwigni (w naszym przykładzie 1:200), zarówno zysk jak i prowizja byłyby 200-razy mniejsze: prowizja wyniosłaby 1 pipsa (w zasadzie 0.5 jednak tutaj zaokrąglamy) a zysk: 10 pipsów. Dzięki zastosowaniu lewara, zarówno gracz jak i broker zarabiają więcej.

W tym momencie pragnę zakomunikować iż stronę traktuję jako przewodnik dla osób początkujących: tym samym używam kilku nieszkodliwych skrótów myślowych dzięki którym lepiej zrozumiecie zasadę działania Forex a o wszelkich nieścisłościach będę pisał w dalszym etapie.

Z dźwignią wiążą się jeszcze jedno kluczowe zagadnienia o którym należy wiedzieć. Chodzi zagrożenia z nią związane (temat wydał mi się na tyle ważny że postanowiłem go rozwinąć i przenieść do osobnego artykułu).